Domů Porodnice Těhotenství Průvodce těhotenstvím

Průvodce těhotenstvím

Chcete provést měsíci před porodem a zorientovat se ve službách naší porodnice?

Využijte našeho průvodce a získejte aktuální a důvěryhodné informace o těhotenství, porodu, šestinedělí i následné péči o matku i dítě.  Přehled pro vás vytvořili naše zkušené porodní asistentky a lékaři.

 1. Nejdůležitější momenty vašeho těhotenství
 2. Kurzy a přednášky
 3. Cvičení pro těhotné / po porodu
 4. Individuální konzultace porodního přání
 5. Jaké formality je třeba do vašeho porodu zařídit
 6. Kdy vyrazit do porodnice

 

Nejdůležitější momenty vašeho těhotenství

Myslím si, že jsem těhotná

Máte alespoň týden opožděnou menstruaci, bolestivá prsa či přetrvávající ranní nevolnosti? Udělejte si těhotenský test z moči, který je běžně dostupný v každé lékárně, a navštivte svého gynekologa.

6.‒7. týden těhotenství – Jsem těhotná

Máte již potvrzené nitroděložní těhotenství od vašeho gynekologa pomocí těhotenského testu a ultrazvukového vyšetření? Kolem 6.‒7. týdne těhotenství je možné na ultrazvuku zobrazit srdeční akci plodu.

11.‒13. týden těhotenství – První screening

Čeká vás prvotrimestrální screening?
Jedná se o kombinovaný screening (UZ + krevní odběr), který slouží k posouzení míry rizika genetického postižení plodu.
Objednejte se na prvotrimestrální screening v našem specializovaném Centru fetální medicíny a ultrazvukové diagnostiky a spojte toto vyšetření s důležitým screeningem na preeklampsii.
Prvotrimestrální screening můžete absolvovat také u vašeho gynekologa.

Chci se objednat

14. týden těhotenství – Co vás čeká?

 • Krevní odběry, kontrola krevního tlaku, pulzu a zaznamenání hmotnosti.
 • Vystavení těhotenské průkazky u vašeho gynekologa

Okolo 20. týdne těhotenství – První návštěva v naší porodnici

První návštěva může proběhnout buď v rámci vaší osobní návštěvy v porodnici, nebo telefonicky, záleží na vašich preferencích. Cílem je seznámit se s porodnicí, službami, které nabízíme a sepsat vaši anamnézu.

Více informací

20. ‒ 22. týden těhotenství – Druhý screening

Během druhého screeningového vyšetření se zaměříme na podrobnou morfologii vašeho miminka. Během ultrazvukového vyšetření náš specialista například přeměří průměr hlavy, obvod hlavy, obvod břicha nebo délku stehenní kosti. Toto vyšetření patří k nejdůležitějším v průběhu celého těhotenství a zatím není hrazeno ze zdravotního pojištění.

Chci se objednat

Od 24. týdne těhotenství – Těhotenské cvičení U Apolináře

Cvičení doporučujeme ženám s fyziologickým průběhem těhotenství. Pokud se chcete přihlásit, potřebujete potvrzení od vašeho gynekologa v těhotenské průkazce.

Více informací

Mezi 24.‒28. týdnem těhotenství – Druhá fáze screeningu na těhotenskou cukrovku (OGTT)

V naší certifikované laboratoři vyšetříme všechny těhotné, které měly první fázi screeningu na těhotenskou cukrovku (do 14. týdne těhotenství) negativní. Vyšetření se skládá z několika krevních odběrů a vypití sladkého nápoje s vysokým obsahem glukózy.

Mám pozitivní screening na těhotenskou cukrovku – více informací zde

Okolo 30. týdne těhotenství – Další kontrolní krevní odběry

Odběr krve by měl být proveden u vašeho ošetřujícího gynekologa a je zaměřený hlavně na prevenci chudokrevnosti v těhotenství. V případě, že lékař vyhodnotí snížené hodnoty červených krvinek, doporučí vám užívání některého z přípravků železa. Právě železo velmi významně ovlivňuje správnou hladinu červených krvinek.

Okolo 32. týdne těhotenství – Nedostatek železa v krvi

Byl u vás zjištěn nedostatek železa v krvi?

 • Pokud máte hladinu hemoglobinu pod 120 g/l, doporučujeme vám užívání preparátu železa. Preparát budete užívat preventivně. Ženy, které budou rodit v naší porodnici a mají nedostatek železa v krvi, bedlivě sledujeme až do porodu i v šestinedělí. Nízká hladina železa v krvi způsobuje například zvýšenou únavu, může vést ke kolapsovým stavům a zhoršuje hojení poporodních poranění.
 • Pokud máte hladinu hemoglobinu pod 100 g/l, navštivte naši anesteziologickou ambulanci. Zjistíme příčinu nedostatku železa a probereme s vámi další postup léčby.

Mezi 30.‒32. týdnem těhotenství – Ultrazvukové vyšetření

Vyšetření je zaměřeno na kontrolu růstu vašeho miminka, množství plodové vody a uložení placenty. Objednejte se do našeho Centra fetální medicíny a ultrazvukové diagnostiky, kde vás vyšetří naši odborníci nebo navštivte svého gynekologa. Pokud zvolíte vyšetření u nás, požádejte vašeho gynekologa o vystavení žádanky.

Chci se objednat

32.‒34. týden těhotenství – Začíná mateřská dovolená

V případě, že máte na mateřskou dovolenou nárok, vystaví vám ji váš ošetřující gynekolog.

 

Od 32. týdne těhotenství – Čas navštívit naše kurzy předporodní přípravy a tematické přednášky

Zodpovíme vám všechny otázky týkající se těhotenství, porodu, šestinedělí a péče o novorozence. Rezervujte si termín kurzu včas.

Více informací

36. týden těhotenství – Nechte si udělat stěr na přítomnost streptokoka – GBS

Vaginorektální stěr zjišťuje přítomnost streptokoka skupiny B v porodních cestách. V případě pozitivity testu dostanete antibiotika, která slouží jako prevence infekčních komplikací novorozence.

Po 36. týdnu těhotenství – 1. návštěva v naší těhotenské poradně

CHECK-IN do porodnice U Apolináře
Návštěva obnáší kontrolní ultrazvukové vyšetření a zhodnocení průběhu vašeho těhotenství. Prosím přineste si sebou žádanku od vašeho ošetřujícího gynekologa.

Chci se objednat

Od 36. týdne těhotenství

 • další návštěvy v těhotenské poradně,
 • příprava potřebných dokumentů k porodu – matrika, informované souhlasy a v případě zájmu dokumentaci k odběru perinatálních tkání (pupečníková krev apod.)

Jaké formality je třeba zařídit do porodu

Kurzy a přednášky

Připravte se na těhotenství, porod, šestinedělí a péči o novorozence se zkušenými porodními asistentkami a odborníky z porodnice U Apolináře. Máme pro vás kurzy předporodní přípravy a tematické přednášky, které se konají každý měsíc přímo v budově porodnice.

Více o kurzech a přednáškách

Cvičení pro těhotné

Navštivte naše cvičení pro těhotné vedené zkušenými fyzioterapeutkami a udržte se v dobré kondici v průběhu těhotenství. Cvičení je vhodné od 24. týdne těhotenství.

Více informací ke cvičení

Individuální konzultace porodního přání

Chcete osobně projít vaše porodní přání s jednou z našich porodních asistentek? Snadno a přehledně zjistíte, jaké možnosti porodní péče nabízíme a zda souzní s vašimi představami.

Mám zájem o konzultaci

Jaké formality je třeba do vaše porodu zařídit?

Zařiďte si vše potřebné včas a bez stresu a vyplňte všechny nezbytné dokumenty v klidu domova dříve, než začnete rodit.
Chci vědět více

Kdy vyrazit do porodnice?

Neváhejte navštívit naši porodnici, pokud došlo k některému / některým níže uvedeným příznakům porodu:

Spontánní odtok vody plodové

V případě podezření na odtok vody plodové si vezměte čistou bílou porodnickou vložku bez gelu. Je to nezbytné pro správné provedení potvrzujícího testu odtoku vody plodové.

Krvácení z porodních cest

V případě krvácení jasnou, čerstvou krví si vezměte čistou bílou porodnickou vložku bez gelu a přijďte co nejdříve na kontrolu.

Pravidelná děložní činnost

Máte pravidelné děložní kontrakce cca každých 5 minut, které trvají kolem 60 sekund po dobu nejméně jedné až dvou hodin? Jste nucena vyhledávat úlevové polohy a prodýchávat je? Je ten správný čas vyrazit za námi do porodnice!

Změna ve vnímání pohybů miminka

Zaznamenala jste sníženou nebo naopak zvýšenou míru pohybů vašeho miminka oproti normálu? Neváhejte a přijeďte do porodnice.