Domů Anesteziologické oddělení

Anesteziologické oddělení při Klinice gynegokologie, porodnictví a neonatologie

Jsme tým zkušených anesteziologů a intenzivistů Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM), který zajišťuje podávání anestezie a řeší závažné komplikace u všech gynekologických a porodnických výkonů na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze.

Jako jedno z mála pracovišť v České republice poskytujeme: 

  • podávání porodnické epidurální analgezie v režimu 24/7, 
  • zajišťujeme konziliární služby v režimu 24/7 u závažných a komplikovaných případů, 
  • pečujeme o pacientky v život ohrožujících stavech na našem špičkovém resuscitačním oddělení (umístěném v hlavním areálu VFN, U Nemocnice 2). 

Užitěčné informace

Jak je to s jídlem a pitím před plánovaným výkonem?

V den operace můžete kolem 6. hodiny vypít ještě 2 dcl čiré nesycené tekutiny (v ideálním případě vámi zakoupený speciální nápoj Preop) a do doby 2 hodin před operací (informaci vám podá ošetřující sestra) můžete popíjet čirou nesycenou vodu po douškách v celkovém množství 2 dcl za hodinu. Před samotnou operací 6 hodin nejezte (pokud nejdete na operaci na zažívacím traktu, kdy je možné delší lačnění a příprava projímadly). V případě akutních neodkladných výkonů provede anesteziolog doporučená bezpečnostní opatření při úvodu do anestezie. 

Jak se objednat do anesteziologické ambulance?

  • Preferujeme elektronicky přes webdiář: https://webdiar.vfn.cz, pracoviště Anesteziologická ambulance.   
  • Telefonicky v pondělí, úterý a ve čtvrtek  v době 9–10 a 13–15 hod. Kontakt na lékaře – anesteziologa je +420 702 242 579. 
  • Při indikaci vás objedná gynekologická sestra. 

Co si vzít s sebou do anesteziologické ambulance?

  • Kompletní předoperační vyšetření 
  • Lékařské zprávy od specialistů v případech klinicky významných onemocnění 

Byl u vás během těhotenství zjištěn nedostatek železa v krvi?

  • Pokud máte hladinu hemoglobinu pod 120 g/l, doporučujeme vám užívání preparátu železa. Preparát budete užívat preventivně. Ženy, které budou rodit v naší porodnici a mají nedostatek železa v krvi, bedlivě sledujeme až do porodu i v šestinedělí. Nízká hladina železa v krvi způsobuje například zvýšenou únavu, může vést ke kolapsovým stavům a zhoršuje hojení poporodních poranění.
  • Pokud máte hladinu hemoglobinu pod 100 g/l, navštivte naši anesteziologickou ambulanci. Zjistíme příčinu nedostatku železa a probereme s vámi další postup léčby.

Kanylační centrum

Naše Kanylační centrum vám zajistí vhodný žilní vstup v případě onkologické léčby (chemoterapie, aplikace jiné léčby) nebo potřeby parenterální výživy po domluvě s ošetřujícím lékařem. 

Ambulance pro léčbu bolesti

Pokud trpíte chronickou bolestí, je možné se objednat do Centra léčby bolesti v rámci naší kliniky. 

Kde nás najdete? 

Ve Fakultní poliklinice, Karlovo náměstí 32, telefon +420 224 966 370. 

Anesteziologická ambulance

apolinar-ppp@vfn.cz Přízemí, vlevo, uprostřed chodby doleva až na konec
Anesteziologická ambulance je určena pro předanestetické vyšetření, které je standardní součástí předoperačního procesu. Vyšetření anesteziologem je nezbytné pro bezpečnost každého pacienta a minimalizaci komplikací během operace a pooperační péče. Anesteziolog zkontroluje předoperační vyšetření od praktického či interního lékaře, případně navrhne jeho doplnění, zhodnotí rizika podání celkové nebo regionální anestezie a prodiskutuje přání a dotazy pacienta.
Objednat se

Ordinační hodiny

Pondělí 9:00 – 15:30
Uterý 9:00 – 15:30
Čtvrtek 9:00 – 15:30

Průvodce vaší operací: informace pro pacientky

MUDr. Pavlína Nosková, Ph.D., vedoucí lékařka anesteziologického oddělení Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze. Video vzniklo jako součást osvětových aktivit Nadačního fondu Hippokrates

PODÍVEJTE SE

Více informací o tlumení bolesti při porodu

Tlumení bolesti

Anestezie při porodu

Anesteziologický dotazník

Vhodné vyplnit předem

Epidurální analgezie během porodu

Porod z pohledu anesteziologa

Informace pro rodičky