Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Kordocentéza – odběr fetální krve z pupečníku
K čemu slouží punkce pupečníku?
V některých případech je třeba ve II. a III. trimestru těhotenství získat přímou informaci o stavu plodu vyšetřením jeho krve. Toto vyšetření bývá nezastupitelné jinými metodami a rozbor krve plodu umožní získat odpověď na vyslovenou obavu o jeho stavu. Současně se vzorkem krve plodu je k vyšetření obvykle z téhož vpichu odebrán vzorek plodové vody.
Jak punkce pupečníku probíhá?
Zákrok provádíme za stejných podmínek jako amniocentézu. Používáme jehlu o průměru 0,7 mm a výkon trvá obvykle o několik minut déle než amniocentéza.
Jak se na vyšetření můžete objednat?
- Termín vyšetření si dohodnete v naší recepci podle výsledků vyšetření a vašich časových možností
- Vždy pondělí–čtvrtek 8–15 hod., v pátek 8–14 hod. na tel. čísle +420 224 967 273
- E-mailem: cfm@vfn.cz
Výkon obvykle provádíme ambulantně do 24. týdně těhotenství a později za jednodenní hospitalizace s možností monitorování stavu plodu po výkonu. Výsledek vyšetření krevního obrazu plodu je k dispozici za několik minut, karyotyp plodu za 48–72 hodin, většina dalších vyšetření do týdne. Ultrazvukovou kontrolu provádíme za týden.
Jaké jsou možné komplikace?
- Riziko nechtěné ztráty těhotenství v souvislosti s kordocentézou je podobné jako při amniocentéze, tj. zvýšeno cca o 0,5–1 %
- Pouze výjimečně se odběr nebo zpracování vzorku nezdaří