Amniocentéza – odběr plodové vody

Plod je v děloze obklopen plodovou vodou. Odběrem vzorku plodové vody – amnocentézou – získáme i odloupané buňky plodu, které mohou být v laboratorních podmínkách namnoženy a vyšetřeny. Každá buňka lidského těla obsahuje 46 chromozomů, jejichž vyšetřením lze v odůvodněných případech stanovit, zda plod je nebo není postižen závažnou chromozomálně podmíněnou vadou (např. Downovou chorobou). Voda plodová je také cíleně vyšetřena biochemicky a získaná informace může přispět k vyloučení některých dalších vad plodu (např. rozštěpu páteře).

Jak odběr plodové vody probíhá?

Vyšetření se provádí za sterilních podmínek. Těhotná žena při výkonu leží. Pod kontrolou ultrazvukem se v podbřišku píchne velmi tenkou jehlou na jedno použití (o průměru 0,7–0,9 mm) do dělohy, kde se získá několik mililitrů plodové vody. Tu tělo stále produkuje, takže množství získané k vyšetření se samo rychle doplní. Odběr vzorku plodové vody lze přirovnat k odběru krve. Většina žen udává, že vpich je nebolestivý a je vnímán jen jako tupý tlak. Celý zákrok trvá několik minut. Na cestu domů nemáte nárok na sanitku. Doprovod je určitě vhodný.

Jak se můžete objednat?

  • Termín odběru plodové vody si dohodnete v naší recepci podle výsledků vyšetření a vašich časových možností
  • Telefonicky na recepci, pondělí–čtvrtek 8–15 hod., pátek 8–14 hod., na tel. čísle +420 224 967 273
  • E-mailem: cfm@vfn.cz

Jak se na vyšetření připravit?

Amniocentézu provádíme ambulantně. Doma můžete normálně posnídat, není vhodné hladovět. Tekutiny neomezujte.

Co vzít s sebou?

  • Přezutí, něco na převlečení (noční košili, župan), případně svačinu
  • Doporučení z genetického oddělení k provedení výkonu ve třech kopiích, případně po předchozí dohodě můžeme zajistit v den výkonu
  • Těhotenskou legitimaci se záznamem o krevní skupině, Rh faktoru a vyšetření protilátek v krvi

Jak se chovat po výkonu?

Po zákroku doporučujeme, abyste se dva dny šetřila, a je možná až týdenní pracovní neschopnost, kterou však posoudí váš gynekolog. Před odchodem domů s vámi sjednáme termín kontrolního ultrazvukového vyšetření.

Jaké jsou možné komplikace?

  • Riziko nechtěné ztráty těhotenství v souvislosti s amniocentézou je podle statistických údajů 0,11 % (asi 1:1000)
  • Přechodné děložní kontrakce, odtok vody plodové

Zcela výjimečně se odběr vzorku vody plodové musí opakovat – při kontaminaci vzorku mateřskými buňkami či nedostatečném namnožení buněk plodu v laboratorních podmínkách.

Kdy a kde se dozvím výsledky vyšetření?

O výsledku chromozomálního vyšetření plodu se můžete informovat telefonicky u genetika, který vám amniocentézu doporučil. Obvykle je kompletní výsledek k dispozici do 14 dnů. Takzvané rychlé stanovení (amnio PCR) poskytuje výsledek za 24–48 hodin. Domluvte se přímo s genetikem, kdy budou přesné výsledky. Výsledek vyšetření obdržíte při osobní návštěvě na ambulanci oddělení, které výkon doporučilo. Do další péče při normálním nálezu budete předána svému ošetřujícímu gynekologovi.

 

Proč se někdy dělá biopsie choria a jindy amniocentéza?

Rozdíly Biopsie choria Amniocentéza
Doba odběru 10.–14. týden těhotenství od 16. týdne těhotenství
Riziko výkonu 0,22 % 0,11 %
Výsledek Rychlé stanovení do 48 hodin Rychlé stanovení do 48 hodin
Kultivace klků 2–3 týdny kultivace amniocytů 2–3 týdny po odběru
Optimální pro stanovení Početní odchylky chromozomů (např. syndromy Downův, Patauův, Edwardsův) Změny struktury a početní odchylky chromozomů (delece, translokace, Downův syndrom aj.)