Domů Neonatologie Fyziologický novorozenec Běžné problémy novorozence

Běžné problémy novorozence

Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka (ikterus) vzniká u poloviny donošených novorozenců. Většinou sama odezní a nemá žádné další následky. Vzniká kvůli rozpadu červených krvinek, při kterém se uvolňuje barvivo bilirubin, který způsobuje žluté zabarvení kůže a očního bělma. Žloutenku sledujeme u všech miminek 2 x denně tzv. transkutánní ikterometrií – bezbolestným přiložením sondy na kůži miminka. Stoupne-li žloutenka nad určitou hranici, může lékař rozhodnout o kontrole žloutenky z vyšetření krve miminka. Mírné formy žloutenky nevyžadují léčbu. Jakmile je žloutenka závažnější, léčíme miminko pomocí fototerapie – léčby modrým světlem, která probíhá na dětském boxe, miminko je pod přímým dohledem dětských sester. Sestry pravidelně nosí miminka i během fototerapie maminkám ke kojení nebo maminka dochází za miminkem na dětský box.

Snížená hladina cukru v krvi

Snížená hladina cukru v krvi (hypoglykémie) může vznikat u některých novorozenců s určitým rizikem jako jsou miminka s nízkou nebo naopak velkou porodní hmotností, miminka matek s těhotenskou či jinou formou cukrovky, nezralá miminka, novorozenci s poruchou poporodní adaptace. Všem novorozencům, kteří mají toto riziko, kontrolujeme hladinu cukru v krvi odběrem z patičky.

Kolísavá tělesná teplota

Kolísavá tělesná teplota se také řadí mezi možné počáteční problémy novorozenců, novorozenci nemají plně vyvinutou termoregulaci a mohou se snadno podchladit nebo přehřát. Obojí může pro miminko představovat riziko. V prvních dnech života měříme pravidelně teplotu miminku v podpaží (normální rozmezí 36–37°C) nebo v zadečku (normální rozmezí 36,5–37,5°C).

Přechodné zrychlené nebo namáhavé dýchání

Přechodné zrychlené nebo namáhavé dýchání (transientní tachypnoe novorozence) po narození. Novorozence sledujeme na dětském boxe oddělení šestinedělí (i pokud vyžadují kyslíkovou terapii). Často se stav dítěte spontánně upraví během několika hodin. V případě komplikací se o miminko postaráme na našem specializovaném oddělení intenzivní péče.

Zánět spojivek

Zánět spojivek (konjunktivitida), který se může prvních dnech po narození projevit sekrecí z očí. Příčinou je průchod miminka porodními cestami osídlenými řadou mikrobů. Oči ošetřujeme očními kapkami.