Domů Porodnice Snaha o těhotenství Opakovaně jsem potratila

Opakovaně jsem potratila

Máte za sebou neúspěšné těhotenství? Chcete se poradit, jak postupovat při plánování dalšího těhotenství?

V současnosti naše prekoncepční ambulance mj. nabízí péči ženám se závažnou formou opakovaných těhotenských ztrát, předčasného porodu před 34.týdnem a porodem mrtvého plodu v anamnéze. U anamnézy potratu /spontánního, zamlklého/ se jedná a o ženy s anamnézou tří a více potratů v I. trimestru (12+týden) nebo anamnézou dvou a více potratů, z nichž minimálně jeden je ve II. trimestru (12+ týden).

Takovým ženám nabízíme imunologické vyšetření. To může / nemusí odhalit takovou dispozici, která dramaticky zvyšuje pravděpodobnost, že se budou takové těhotenské komplikace opakovat.  U žen, které mají dva potraty v I. trimestru péči (a tedy imunologické vyšetření) v prekoncepční ambulanci nenabízíme a žádáme tímto, aby se na nás s žádostí o vyšetření neobracely. Péči v této oblasti by měl zvládnout praktický gynekolog, který v takové situaci ženám doporučí vyloučení vrozené vady dělohy (hysteroskopie / laparoskopie) a vyšetření štítné žlázy. Nicméně, pokud ošetřující gynekolog těmto ženám uvedené nenabídne, je možné obrátit se s pozitivním těhotenským testem na naši ambulanci – tehotenska.ambulance@vfn.cz – ideálně úterý a čtvrtek –  a doporučíme zajištění těhotenství níže uvedenými léky, jak je uvedeno níže. Podmínkou je však plánování porodu v naší porodnici.

Pro ženy se závažnými, výše uvedenými komplikacemi platí,  že po absolvování vyšetření si sdělíme další postup.  I při negativních výsledcích imunologických  vyšetření je nepodkročitelné minimum zajištění  následného  těhotenství nízkomolekulárním heparinem a progesteronem.

Principy diagnostiky a léčby

Mezi nejvýznamnější příčiny závažných komplikací v těhotenství a těhotenských „ztrát“ patří chybná komunikace mezi imunitou matky a plodem. V ambulanci vás nejprve vyšetříme, a pokud vyloučíme jiné příčiny komplikací v těhotenství, jako jsou systémová onemocnění, abnormální anatomie dělohy (vrozené vady, myomy apod.), nabídneme vám imunologické vyšetření. Imunologie může odhalit různé poruchy, které sice v naprosté většině případů neohrozí váš život, ale mohou mít zásadní vliv na prosperitu a průběh těhotenství. V případě nepříznivého imunologického výsledku vyšetření vám navrhneme soubor opatření, která významně zlepšují šanci na úspěšné těhotenství. Jedním z nich je tzv. imunomodulační opatření, kdy si žena sama denně, již od časného těhotenství, aplikuje především nízkomolekulární heparin (injekce pod kůži) a progesteron ve formě vaginálních tablet. Pokud je situace složitější a nález v rámci imunologických vyšetření abnormální, pacientku nasměrujeme ke konzultaci s reprodukčním imunologem. Ten může k uvedeným opatřením nabídnout další, velmi efektivní imunomodulační opatření, například aplikaci tzv. intramuskulárního či intravenózního imunoglobulinu.

Jak se objednat?

tehotenska.ambulance@vfn.cz 224967401 Těhotenská ambulance – 1. patro vpravo
Prosím uveďte, že máte zájem o konzultaci v prekoncepční porodně

Ordinační hodiny

Čtvrtek od 13:30

Kdo se vám bude věnovat?

doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D.

vedoucí perinatologického centra

MUDr. Jiří Vojtěch

vedoucí oddělení rizikového těhotenství

MUDr. Jan Přáda

lékař perinatologického centra