Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Šestinedělí
Péče o novorozence po porodu
Ukážeme Vám, jak bezpečně manipulovat s dítětem, jak ho přebalovat, měřit mu teplotu, pečovat o pupeční pahýl. Další dny po porodu Vám pomůžeme s koupáním miminka. Denně budeme sledovat váhu a žloutenku Vašeho dítěte. Každý den proběhne návštěva neonatologa, který prohlédne Vaše miminko a bude Vás informovat o jeho stavu, a kdy bude možné propuštění z porodnice.
Kojení
Mateřské mléko je nejideálnější výživou pro Vaše dítě. Přináší výhody dítěti i Vám. Naše sestry, laktační poradkyně, Vás naučí správné technice kojení, odstříkávání a péče o prsa. V případě potřeby Vám ukážou alternativní způsoby krmení.
Novorozenecký screening
Screeningového vyšetření je aktivní a celoplošné (celostátní) cílené vyhledávání určitého onemocnění ještě dříve, než se projeví problémy u dítěte a umožňuje včas zahájit léčbu, pokud je možná. Všem screeningovým vyšetřením mohou být přítomni rodiče. Která screeningová vyšetření u novorozenců standardně provádíme během pobytu v porodnici?
- screening vrozené katarakty (šedého zákalu) – pomocí oftalmoskopu se krátce podíváme novorozenci do očí, vyšetření se provádí bez rozkapání očí.
- screening vrozené hluchoty (vyšetření evokovaných otoakustických emisí) – provádíme zpravidla po 2. dni života. Vyšetření trvá několik minut. Dětem do zevního zvukovodu zavedeme malou sondičku a pomocí speciálního přístroje měříme kvalitu přenosu zvuku. Vyšetření je bezbolestné. Více informací.
- novorozenecký laboratorní screening dědičných metabolický vad – mezi 48. a 72. hod života odebereme maličké množství krve z patičky, aktuálně vyšetřujeme 21 vrozených onemocnění včetně nově doporučeného screeningu spinální muskulární atrofie (SMA), skupiny onemocnění těžké kombinované imunodeficience (SCID) a vrozeného deficitu vitaminu B 12. www.novorozeneckyscreening.cz
- screening vrozené poruchy vývoje (dysplázie) kyčelního kloubu – orientační klinické vyšetření kyčlí neonatologem.
- screening vrozeného zúžení (koarktace) aorty – při vyšetření hmatáme puls na stehenních tepnách.
- screening rozštěpu patra – už během prvního vyšetření po narození kontrolujeme hmatem a pohledem měkké i tvrdé patro v ústech novorozence. Více informací.