Kojení

Kojení má mnoho výhod, jak pro dítě, tak pro matku.

Pro miminko mateřské mléko představuje kompletní a přirozenou stravu. Zdravé výhradně kojené dítě nepotřebuje do 6. měsíce života žádnou jinou výživu ani tekutinu. Mateřské mléko navíc obsahuje protilátky chránící miminka před infekcí. Významně snižuje frekvenci zánětů středního ucha a horních cest dýchacích. Podílí se na prevenci průjmových onemocnění, alergií a kazivosti zubů. Pomáhá předcházet nemocem v pozdějším věku, mezi které patří obezita a cukrovka. Přispívá k lepšímu mozkovému a duševnímu vývoji dítěte. Kojení také pomáhá chránit před syndromem náhlého úmrtí kojence. Časným přikládáním, již od prvních hodin po narození miminka, pomáháme k navázaní silného pouta mezi matkou a dítětem.

Kojení přináší mnoho výhod i pro maminku. Hormon oxytocin, které se uvolňuje při kojení, působí v prvních dnech po porodu na zavinování dělohy, čímž snižuje riziko poporodního krvácení. Je prokázané, že kojení snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků. Chrání ženu před osteoporózou a pomáhá předcházet cukrovce druhého typu. Pomáhá matce vrátit se na její původní váhu před těhotenstvím. Hormon prolaktin, uvolňující se během kojení především v noci, působí matce relaxaci a ospalost. Pomůže mamince k usnutí po častých nočních krmeních. Ženy, které kojí, mají menší riziko postnatální deprese.

Kojení navíc přináší i praktické a ekonomické benefity. Mateřské mléko je vždy připraveno čerstvé, ve správné teplotě a je zdarma. Vaše tělo produkuje tolik mléka, kolik dítě potřebuje.

Na oddělení šestinedělí od personálu dostanete veškeré potřebné informace, individualizovanou péči a pomoc při přikládání tak, abyste domů odcházela spokojená Vy i Vaše miminko.

PRŮVODCE KOJENÍM

Veškeré informace o kojení, výhody, kojící polohy, možné komplikace a jejich řešení naleznete v našem videu, které jsme pro Vás naším týmem připravili a bude Vám kromě péče našeho personálu po celou dobu hospitalizace v naší porodnici k dispozici.

Benefity kojení pro dítě i matku

Podívejte se na video

Stravování během kojení

Podívejte se na video

Špatné a správné přisátí

Podívejte se na video

Citlivé a bolavé bradavky

Podívejte se na video

Ragády – trhlinky na bradavce

Podívejte se na video

Pokud se po propuštění domů necítíte v kojení jistá nebo se vyskytnou problémy, se kterými si nebudete vědět rady, obraťte se na naší laktační poradnu, kde se Vám budeme opět individuálně věnovat.

Mám problémy s kojením