Domů Neonatologie Fyziologický novorozenec Bonding a první přiložení

Bonding a první přiložení

Bonding „skin to skin“ (přiložení dítěte na tělo matky) je prvním kontaktem miminka a maminky bezprostředně po porodu. Je zároveň nejpřirozenějším způsobem, jak přivítat miminko na svět.

Jak probíhá bonding a první přiložení miminka po porodu?

Bonding po spontánním porodu

Po narození miminka provedeme tzv. pozdní podvaz pupečníku. Během této doby, kdy pupečník dotepává, osušené miminko leží na břiše matky. Přikryté je nahřátým ručníkem nebo dekou. Vše se odehrává pod dohledem dětské sestry. Po dotepání se pupečník podváže a přeruší.  U přestřižení pupečníkové šňůry může asistovat   partner matky nebo další doprovázející osoba. Miminko nadále zůstává na matčině břiše, dostane čepičku a případně další teplou deku. Při dobré adaptaci zůstává miminko na matčině břiše přikryté teplou dekou 2 hodiny. Ve spolupráci s porodními asistentkami ho průběžně kontroluje dětská sestra. Stav dítěte zároveň monitoruje pulzní oximetr (malé měkké čidlo připevněné na pravé ručce dítěte), který hlídá akci srdeční a saturaci krve kyslíkem.

Podporujeme kojení hned od prvních okamžiků života miminka. Právě první přisání miminka k prsu v prvních hodinách života během bondingu velmi přispívá úspěšnému kojení v budoucnu. Vám i dítěti během prvního přiložení aktivně pomáháme. Jsme tu pro vás, odpovíme jakékoli dotazy.

Bonding po císařském řezu

Naší snahou je zajistit i během porodu císařským řezem vám i dítěti ty nejpřirozenější podmínky. Čím přirozenější průběh porodu, tím lepší poporodní adaptace miminka.

Při porodu císařským řezem standardně provádíme pozdní podvaz pupečníku a bonding „skin to skin“ i během operace (pokud neprobíhá v celkové anestezii). Při porodu císařským řezem je vždy přítomný pediatr. Miminko po narození nejprve zkontrolujeme a osušíme. Pak ho položíme na váš hrudník a přikryjeme ho teplou dekou. Pokud máte během operace komplikace, umožníme vám místo bondingu bezprostřední kontakt jiným způsobem – například vám zabalené miminko položíme  podél hlavy, abyste se dotýkaly tvářemi. Při držení miminka u hlavy asistuje otec dítěte nebo jiná blízká osoba. Pokud to váš aktuální stav neumožňuje, může bondovat i partner nebo jiná blízká osoba. Pro úspěšné kojení je důležité první přisátí miminka  v prvních hodinách jeho života. Pakliže to stav maminky a miminka dovolí, dětská sestra nebo porodní asistentka pomohou s přiložením miminka k prsu ihned po skončení operace přímo na porodním sále. Po operaci jste převezena na dospávací lůžko na jednotce intenzivní péče a zůstáváte zde, dokud nejste připravena na přesun na oddělení šestinedělí. Vaše miminko je během této doby na tzv. novorozeneckém boxu v péči dětských sester, které vám ho pravidelně nosí ke kojení. Partner nebo jiná blízká osoba mohou miminko na novorozeneckém boxu kdykoliv navštívit.