Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Perinatální tkáně – odběr pupečníkové krve a tkáně
„Ačkoliv je to problematika, která se vyvíjí a bude vyžadovat dlouhá zkoumání, pokud na to rodiče peníze mají, tak uchováním pupečníkové krve určitě neudělají chybu.“ ~ Doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D.
V porodnici je možné si při porodu nechat odebrat pupečníkovou krev a také tkáň pupečníku
Co je pupečníková krev?
Pupečníková krev je novorozenecká krev obsažená v placentě a pupečníku. Je to krev dítěte, která se nemísí s krví matky a obsahuje mimo jiné různé typy kmenových buněk, z nichž největší význam mají v současnosti tzv. hematopoetické kmenové buňky a progenitory krevních buněk. Pupečníkovou krev lze při porodu odebrat, zpracovat a dlouhodobě uchovat pro pozdější využití k léčbě a regeneraci dítěte. Důležitá je i samotná pupečníková tkáň, kterou je rovněž možné uchovávat pro využití v regenerativní medicíně.
Co je tkáň pupečníku?
Tkáň pupečníku je v podstatě část pupeční šňůry Vaše dítěte. Pupeční šňůra (nebo také „pupečník“) spojuje placentu s dítětem a umožňuje transport krve z placenty k plodu a zpět. Po porodu je pupečník zaškrcen (podvázán) a přestřižen, dítě je tak definitivně odděleno od matky. V této fázi je možné provést odběr tkáně pupečníku (a pupečníkové krve). Zbytek pupečníku zůstává spojen s placenou, po porodu placenty je spolu s ní obvykle likvidován.
Pupeční šňůra má v průměru 1–2 cm a dosahuje délky až 55 cm. Skládá se z obalů a vnitřní hmoty želatinové konzistence – tzv. Whartonova rosolu, který je bohatý na mezenchymální kmenové buňky. Tyto buňky mají významné regenerační a protizánětlivé schopnosti.
Nejlepším výběrem je uchovat obojí
Tkáň pupečníku a pupečníková krev se doplňují – například krev se využívá při experimentální léčbě hypoxicko-ischemické encefalopatie, dětské mozkové obrny, diabetu a různých anémií, buňky z pupečníkové tkáně se využívají při léčbě různých neurologických onemocnění, poranění míchy, těžkého zápalu plic, kardiovaskulárních onemocnění a dalších.