This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Syndrom náhlého úmrtí novorozence
Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS = sudden infant death syndrome) je neočekávané úmrtí kojence, jehož příčina se ani po řádném vyšetření nepodaří zjistit.
K SIDS dochází nejčastěji mezi 2 a 4 měsíci věku, většina do 6 měsíců věku. Riziko je zvýšené u dětí s nízkou porodní hmotností, předčasně narozených a s pomalejším nitroděložním i poporodním růstem.
Riziko je výrazně zvýšené (3-5x) při kouření matky během gravidity. Riziko zvyšuje i požívání alkoholu nebo drog matky během těhotenství.
Spaní na břiše prokazatelně zvyšuje riziko SIDS. Spaní na boku je sice méně rizikové než spaní na břiše, ale riziko úmrtí na SIDS je při poloze na boku 2x vyšší než při poloze na zádech. Z tohoto důvodu se jednoznačně doporučuje polohování na záda.
Měkké povrchy na spaní a ložní prádlo, jako např. různé polštářky, dečky, starší nebo měkčí matrace jsou sdruženy s vyšším rizikem SIDS. Přikrytí hlavy a obličeje volným ložním prádlem apod. zvyšuje riziko.
Dalším rizikovým faktorem je přehřátí způsobená vysokou teplotou v místnosti nebo nadměrným oblečením nebo zabalením.
Podle některých studií je rizikovým faktorem sdílení postele, zejména spaní s dalším dítětem, spaní s rodičem na gauči nebo jiném měkkém povrchu a spaní s matkou-kuřačkou. Sdílení pokoje s rodiči naopak riziko snižuje. Nejbezpečnějším místem pro spaní kojence je postýlka v ložnici rodičů.
Kojení snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí. Riziko je též sníženo používáním dudlíku. Podle Americké akademie pediatrie by se měl dudlík používat u všech dětí, ale měl by se zavádět až po úspěšném zahájení kojení.
Doporučení ke snížení rizika SIDS
- Polohovat dětí při spaní na záda (poloha na břiše je nerizikovější, poloha na boku nepřináší žádné výhody a nedoporučuje se).
- Kojenci by měli spát ve své postýlce v ložnici s rodiči. Umístění postýlky v blízkosti postele matky usnadňuje kontakt a kojení.
- Kojenci mají spát na pevné matraci. Gauče, měkká matrace a jiné měkké povrchy se nemají používat.
- V prostředí dítěte by neměly být žádné měkké materiály (polštářky, dečky, plyšáci apod.) Pokud se používá peřinka, musí být zastrkaná za matraci a měla by dosahovat jen po hrudník dítěte. Místo peřinky je možné používat spací oblečení, spací pytel.
- Je třeba se vyvarovat přehřátí a nadměrného oblečení a přikrytí. Dítě by mělo být na spaní lehce oblečené a teplota prostředí má být příjemná (není definována žádná přesná teplota).
- Kojenci by se měli polohovat na břicho (tummy time), když jsou vzhůru a pod dohledem. V postýlce by se děti měli polohovat tak, aby se k nim přistupovalo z obou stran (zprava i zleva) a i hlavička ve spaní by se jim měla polohovat na obě strany. Tímto polohováním se minimalizuje riziko oploštění hlavičky na jedné straně (poziční plagiocefalie).
- Kojenci se nemají ničím podkládat ani nemají mít v postýlce žádná speciální zařízení.
- Neexistují žádné důkazy o tom, že by domácí monitory dechu, srdce nebo saturace kyslíkem snižovaly riziko SIDS a proto se k tomuto účelu nedoporučují. (S výjimkou některých výrazně rizikových kojenců).
- Mělo by se zvažovat používání dudlíku při ukládání dítěte na spaní. Pokud dítěti ve spaní dudlík vypadne, nemá se mu znova dávat. U kojených dětí by se mělo používání dudlíku zahájit až po zavedení kojení.
- Matky by během těhotenství neměly kouřit a kojenci by neměli být vystaveni tabákovému kouři.