Domů KRMENÍ NEDONOŠENÝCH NOVOROZENCŮ

KRMENÍ NEDONOŠENÝCH NOVOROZENCŮ

Význam mateřského mléka pro nezralé dítě

Mateřské mléko obsahuje řadu imunologických a protizánětlivých faktorů, které pomáhají dítěti v obraně proti infekci.
  • Dítě v mléce přijímá hotové protilátky proti bakteriím a virům, které máte i vy.
  • Nezralé děti živené mateřským mlékem méně často onemocní obávaným střevním zánětem.
  • V mateřském mléce je zastoupena většina důležitých hormonů a růstových faktorů, které příznivě ovlivňují organismus dítěte.

VÝŽIVA NEDONOŠENÝCH DĚTÍ

Co nejdříve po narození podáváme dítěti malá množství mleziva (kolostra), abychom připravili trávicí systém dítěte na jeho budoucí funkci. Mlezivo je lehce stravitelné, kaloricky vydatné, s vysokým obsahem bílkovin, vitaminů a obranných látek. Od 5. až 8. dne se mlezivo začíná měnit ve zralé mateřské mléko.

ZPŮSOBY KRMENÍ MATEŘSKÝM MLÉKEM

První kapky kolostra vám pomůže odsát laktační poradkyně co nejdříve po porodu. Vaše miminko je dostane do pusinky jako jeden z prvních pozdravů od maminky.
S dalšími způsoby krmení ušitými Vašemu miminku na míru Vás seznámí laktační poradkyně nebo ošetřující personál během pobytu na oddělení, bez obav se svěřte do jejich péče, budou Vás provázet po celou dobu pobytu na oddělení a společně s Vámi hledat nejvhodnější způsoby a polohy při krmení, poradí, jak pečovat o sebe, o prsy, aby laktace i v případě alternativních způsobů krmení, dokud miminko neumí sát z prsu, zůstala zachována.
Naším společným cílem je spokojené a kojené miminko.

PO ODCHODU DO DOMÁCÍ PÉČE

Pokud se budete chtít i po odchodu s miminkem domů ujistit o správnosti svého konání ohledně kojení nebo pokud se vyskytnou problémy, se kterými si nebudete vědět rady, zcela jistě se obraťte na naší laktační poradnu.

Cesty ke kojení předčasně narozeného miminka

Milá maminko, narodilo se vám děťátko předčasně.

Podívejte se na video

Laktační poradna

Pomáháme maminkám s kojením