Domů Gynekologie Onkogynekologie INFORMACE PŘED PLÁNOVANOU ONKOGYNEKOLOGICKOU OPERACÍ

Informace před plánovanou onkogynekologickou operací

Vážená paní, vážená slečno,

k hospitalizaci se dostavte jeden den před plánovanou operací na oddělení Onkogynekologie.

Následující řádky by Vám odpoví na nejdůležitější otázky před nástupem do nemocnice k operaci a usnadní předoperační péči.

Cílem indikačního vyšetření bylo konečné rozhodnutí o typu a rozsahu operačního zákroku. Navíc proběhla i konzultace se specialistou na onemocnění vnitřních orgánů (internistou) a anesteziologem, kteří s Vámi probrali některé aspekty předoperační péče a možnosti, jak budete při operaci zajištěna a uspána. Lékař z Onkogynekologického oddělení s Vámi sepsal přehled údajů o Vaší zdravotní historii a předal Vám Informovaný souhlas s operací.

Termín operace je vždy stanoven po vyšetření všech pacientek s ohledem na závažnost jejich stavu. Naší snahou je co nejčasnější termín operace, přesto se může stát, že na operaci bude nutné počkat.

Operační plán s rozpisem všech pacientek, které budou operovány v následujícím týdnu, bude k dispozici v pátek po 13. hodině. Informace o nástupu k operaci a dni operace Vám podají sestry z Onkogynekologického oddělení, kterým proto volejte v pátek po 13. hodině (lépe i později) na tel. 224 967 440. Připravte si tužku a papír na případné poznámky. Za pacientky starší nebo obtížně slyšící mohou telefonovat rodinní příslušníci. Nebude-li Váš operační zákrok naplánován na následující týden, je nutné zavolat opět za týden v pátek po 13. hodině na uvedené telefonní číslo a zjistit, zda je termín již stanoven.

V případě, že z konzultace vyplynula nutnost doplnit některá další vyšetření, zajistěte je co nejčasněji, aby byla k nástupu do nemocnice k dispozici.

Nadstandardní služby na onkogynekologickém oddělení:

Nadstandardní pokoj

Onkogynekologické oddělení je vybaveno jedním nadstandardním pokojem. Jedná se o jednolůžkový pokoj, který je vybaven televizí a ledničkou. Samozřejmostí je bezplatný přístup na bezdrátovou síť a blízký vstup na rozlehlou zahradu, která je oddělena od rušivého pražského prostředí. Na pokoji je rovněž rozkládací křeslo, které může po domluvě využít Váš doprovod. Rezervaci pokoje bohužel není možné garantovat. Může se stát, že Vámi rezervovaný pokoj nebude vzhledem k provozu na oddělení k dispozici.

Nadstandardní doprovod k operačnímu výkonu

Doprovod blízké osoby k operačnímu výkonu významným způsobem přispívá ke snížení stresu pacientky. Z toho důvodu umožňujeme přítomnost doprovodu i na operačním sále

před zahájením samotné operace. V rámci této nadstandardní služby poskytujeme doprovod až na operační sál, možnost strávit dobu operace v soukromí vybavené knihovny kliniky, konzultaci přednosty kliniky, primáře či vedoucího lékaře v případě komplikací či neplánovaného prodloužení trvání operace a konzultaci vedoucího lékaře po skončení výkonu.

Pokud máte o některou nadstandardní službu zájem, nahlaste toto prosím sestře na Onkogynekologickém oddělení v pátek, kdy Vám byl sdělen typ a rozsah operace (onkogynekologické indikace). V rámci následného pátečního telefonátu (kdy Vám bude sdělen přesný termín operace) Vám bude potvrzeno, jestli pro Vás bude nadstandardní pokoj k dispozici. Po ukončení hospitalizace dostanete od sester Onkogynekologického oddělení potvrzení s částkou, kterou následně zaplatíte na pokladně kliniky.

Bližší informace o cenách zmíněných nadstandardních služeb najdete na webových stránkách VFN v sekci pro pacienty (Informace pro pacienty → Ceníky výkonů).

Předoperační příprava začíná již doma

Minimálně pět dní před operací dodržujte následující pokyny:

  1. Zvyšte svůj denní příjem tekutin na minimálně 3 litry.
  2. Trpíte-li zácpou, zakupte si v lékárně přípravek Lactulosa a užívejte 3x denně jednu polévkovou lžíci.
  3. Jako součást prevence trombózy a embolie je nutné mít k operaci speciální elastické punčochy. Bez takových punčoch není možné provést žádnou operaci v celkové narkóze. Stehenní punčochy lze zakoupit v lékárně podle pokynů zdravotnických pracovníků – obdržíte informační letáček.
  4. Pokud jste v minulosti prodělala žilní onemocnění (zánět žil dolních končetin, trombózu nebo embolii), požádejte svého praktického lékaře o vystavení poukazu na protitrombotické punčochy. Ty si pak můžete vyzvednout v prodejně zdravotnických potřeb v místě bydliště.

Den před nástupem do nemocnice:

  1. Nelačněte!
  2. Nadále pijte dostatek tekutin.
  3. Večer si pečlivě vymyjte a vyčistěte pupeční jizvu („pupík“) a odlakujte si nehty. Máte-li nehty umělé, je nutné odstranit umělý nehet minimálně na 1 prstu.
  4. Můžete si sama oholit ochlupení v intimních partiích a v podbřišku. V opačném případě tak učiní ošetřovatelka v den přijetí.
  5. Domluvte si se svými blízkými „heslo“ pro podávání informací o Vašem zdravotním stavu po telefonu, které nám sdělíte v den přijetí. Bez znalosti tohoto hesla bychom nemohli Vaše blízké informovat.

Ráno v den nástupu do nemocnice:

  1. Lehce posnídejte. Nelačněte! Nadále pijte dostatek tekutin. Můžete také požít některý z výše uvedených potravinových doplňků.
  2. Nezapomeňte si s sebou přibalit osobní doklady – občanský průkaz (nebo jiný platný doklad totožnosti, např. cestovní pas), platný evropský průkaz zdravotního pojištění (kartičku pojištěnce) a vyplněné všechny formuláře, které jste dostala v ambulanci při rozhodnutí o operaci (pečlivě vyplňte zejména Souhlas s hospitalizací – kontakty na Vaše blízké osoby).
  3. Veškeré léky, které užíváte, si vezměte s sebou v množství dostačujícím na celou předpokládanou dobu hospitalizace a v originálním balení (krabičky nebo jednotlivé blistry / platíčka), nenoste léky v dávkovači:
    1. odevzdáte je přijímací sestře,
    2. budou uloženy ve zvláštním obalu s uvedením Vašeho jména,
    3. podávat Vám je bude personál spolu s ostatními ordinovanými léky,
    4. při odchodu domů Vám bude zbylá část léků vrácena.
  4. Vezměte si s sebou noční košili, župan, přezůvky, toaletní potřeby, ručník, malou (např. igelitovou) tašku (do ní si v den operace uložíte nejnutnější věci, ostatní zůstávají na oddělení).
  5. Doma nechte všechny cennosti, platební karty, odložte všechny šperky včetně piercingu. Neličte se.
  6. Vezměte si s sebou rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti – vytisknutý díl „eNeschopenky“, byla-li vystavena před přijetím, pokud potřebujete „eNeschopenku“ vystavit, připravte si:
    1. přesnou adresu místa pobytu v době neschopnosti (liší-li se od adresy trvalého bydliště),
    2. úplnou adresu zaměstnavatele,
    3. jméno a kompletní adresu Vašeho obvodního gynekologa.

Prevence vzniku nežádoucích krevních sraženin (trombózy) a plicní embolie

Kromě elastických punčoch je po složitých operacích pro zhoubný nádor a u rizikových pacientek s anamnézou trombózy nebo embolie nezbytná prodloužená aplikace injekčních preparátů proti nadměrnému krevnímu srážení (Clexane, Fraxiparine, Inhixa apod.). Obvyklá doba preventivní aplikace je 28 dní po operaci. Z nemocnice budete vybavena na 3 dny a další

předpis léků Vám zajistí praktický lékař, případně naše interní ambulance. Během hospitalizace Vám však nemůže být vystaven lék na recept, s výhodou je proto zajistit si některý z uvedených léků ještě před nástupem do nemocnice. Aplikace léků je jednoduchá a většina pacientek ji zvládne sama.

 

V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na lékaře a sestry Onkogynekologické ambulance na tel. 224 967 481 nebo lůžkového Onkogynekologického oddělení na tel. 224 967 440 a 224 967 451.

Více informací k hospitalizaci najdete ve Vnitřním řádu VFN zde: https://www.vfn.cz/pacienti/vnitrni-rad-vfn/.

Za pracovníky KGPN VFN Praha a 1. LF UK:

prof. MUDr. David Cibula, CSc. – přednosta Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie a vedoucí lékař oboru onkogynekologie

prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. – zástupce přednosty Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie a vedoucí lékař Onkogynekologického oddělení