Domů Centrum asistované reprodukce Poskytovaná péče Diagnostika a léčba neplodnosti

Diagnostika a léčba neplodnosti

Anamnéza

Pro zjištění příčiny a léčbu neplodnosti vycházíme z toho, co muž a žena během života prodělali za nemoci. Ptáme se na prodělané nemoci, alergie, zaměstnání, minulou léčbu….dokonce i na zdraví příbuzných.

Vždy a znovu se ženy při každé návštěvě ptáme na 1. den poslední menstruace, protože všechna vyšetření a léčbu tomu musíme přizpůsobovat. Prosím, vždy si toto datum zapište a pro návštěvu u nás mějte po ruce, v hlavě.

Ultrazvukové (UZ) vyšetření

Bez ultrazvukového vyšetření dnes gynekolog téměř nemůže léčit. Tím spíše se bez použití UZ lékař neobejde při léčbě neplodnosti, a zejména při mimotělním oplození.

U nás uvidíte na velké obrazovce totéž, co vidí lékař na UZ přístroji. Po nedlouhé době už budete sama vědět, co je na obrazovce vidět – že černá plocha je tekutina, jak vypadá folikul na vaječníku, jak sliznice v děloze,…

A výhledově – doufáme, že u nás uvidíte – i jak vypadá vyvíjející se embryo v děloze a jak mu ťuká srdíčko. 🙂

Vyšetření z krve

Ačkoliv anamnéza a UZ vyšetření mnohé objasní, přece jen je zapotřebí některé analýzy provést z krve. Vyšetřujeme štítnou žlázu, prolaktin, protilátky proti syfilis, HIV (AIDS), chlamydiím, pro cykly mimotělního oplození i žloutenky – jak nám zákon a vyhláška 422/2008 Sb.předepisuje, a podle potřeby i další.

Vzhledem k většinou jasným závěrům UZ vyšetření ohledně zásoby vajíček ve vaječnících vyšetření antimüllerianského hormonu (AMH) provádíme jen výjimečně, většinou tam, kde se potřebujeme ujistit, že s největší pravděpodobností malé folikuly na UZ nejsou vidět a nejde jen o technický problém s UZ zobrazením.

Bohužel, téměř vždy se nám UZ nález i výsledek AMH shoduje: kde UZ přístroj folikuly, ve kterých se vyvíjí vajíčko, nevidí, tam je ani AMH nedohledá.

Zjištování neprůchodnosti vejcovodů

Toto vyšetření je poněkud invazivní, protože musíme do dělohy hrdlem děložním zavést kanylu nebo katetr a tím do ní vpravit tekutinu. Ta pak pokračuje skrz vejcovody – pokud jsou neprůchodné, poznáme to na UZ přístroji.

Ověření průchodnosti vejcovodů je jedním ze základních vyšetření, ale někdy už během předchozích vyšetření najdeme příčinu neplodnosti a můžeme tak rozhodnout o léčbě i bez ověřování průchodnosti vejcovodů.

Spermiogram

Jedná se o vyšetření první volby tam, kde žena nemůže otěhotnět.

Toto vyšetření muže je neinvazivní, jednoduché a nenáročné, a přitom odhalí téměř polovinu příčin neplodnosti.

Pokud se nechcete zastavit pro žádanku u svého gynekologa (vyšetření je u pojištěných mužů hrazeno pojišťovnou), můžete se i bez něj přímo u nás na toto vyšetření objednat (telefon do laboratoře IVF 224987479) a nechat si ho provést na vlastní úhradu viz ceník). Vyšetření lze provést dokonce i anonymně, kdybyste to považovali za důležité.

Muž sperma získá u nás po 2-5denní pohlavní abstinenci.

Nejjednodušší je odebrat sperma u nás v místnosti, k tomu určené, která disponuje potřebným vybavením. Případně můžete požádat o specielní sterilní nádobku a sperma nám donést přibližně do 1-2 hodin od získání.

Podrobnější informace o odběru spermatu získáte nebo na telefonní čísle do laboratoře 224967479.

Léčba neplodnosti

Léčba neplodnosti se odvíjí od příčiny, kterou zjistíme.

Snažíme se léčit vždy tou nejjednodušší a nejpřirozenější metodou.

Důležitým faktorem v léčbě neplodnosti je ČAS: každý měsíc je znovu naděje na otěhotnění, ale s postupujícím časem žena stárne.

Do 35 let je pokles plodnosti ženy malý, ale pak se zrychluje a po 42. roce věku je naděje na otěhotnění v daném cyklu velmi malá. V situaci, kdy mnoho žen přichází ve věku po 35let, bereme to vždy v úvahu.

 

Navrhneme léčbu a po dohodě s ženou a mužem pak postupujeme v dalších měsících – tedy menstruačních cyklech.

Stimulace hormonální

Důležité je, že naděje na přirozené otěhotnění u člověka je v zásadě malá- jen 16-20% na 1 menstruační cyklus do 35 let. A po 35 roku věku klesá ještě níže. V podstatě je to dáno zejména tím, že nedojde k správnému oplození vajíčka, tedy že se nezkombinují správně chromozomy z vajíčka a spermie. Na druhou stranu pokud k otěhotnění dojde, díky silnému přirozeném výběru embryí na začátku „těhotenství“ se pak většina dětí rodí zdravých.

Platí, že vajíčka se oplozují nezávisle a embrya se pak implantují do děložní sliznice také nezávisle. Je to obdobné, jako když házíte kostkou „člověče nezlob se“ a čekáte na šestku – to je právě ta pravděpodobnost 16 %. Chcete-li zvýšit pravděpodobnost, že šestka padne, můžete naráz hodit dvěma kostkami, nebo také 3 či více kostkami současně. Obdobně je to i s vajíčky – když namísto jednoho vajíčka jich – pomocí léků dozraje ve vaječnících více, zvyšuje se tím pravděpodobnost otěhotnění. To je výhoda hormonální stimulace.

Může se ale stát, že stejně jako při hodu více kostkami může padnout šestka na několika z nich, tak i vajíček se může úspěšně oplodnit a implantovat více, a žena pak čeká dvojčatné nebo i vícečetné těhotenství. A to je vždy rizikové.

Proto se většinou v tom případě předchozí hormonální stimulace vajíčka odeberou, oplodní a do dělohy se vrací jen 1 embryo – ostatní kvalitní embrya se zmrazí pro budoucí využití na dobu několika měsíců nebo i let. Pokud žena otěhotní a porodí, zamražená embrya čekají uložená v naší kryobance, až se rozhodne pro další těhotenství.

Inseminace

Tato metoda překonává zejména překážku v hlenu děložním, který může bránit spermiím proniknout do dělohy. Je to jednoduchá metoda, velmi blízká přirozenému otěhotnění, s efektivitou tomu odpovídající (cca 15% na vajíčko uvolněné při ovulaci ve vaječníku).

Předpokladem je normální nebo jen mírně podnormální výsledek spermiogramu. Spermie před inseminací zpracujeme a do dělohy jich dáváme mnohem větší počet, než nastává přirozeně po pohlavním styku.

Můžeme použít i sperma dárce tam, kde je to na místě.

IVF cyklus

V minulosti byl IVF cyklus vyvinut pro ženy, které měly zcela neprůchodné (nebo odstraněné) vejcovody. Tuto překážku se podařilo obejít tak, že vajíčko se vyjmulo z vaječníku a oplodnilo (ve zkumavce, tedy in „vitro“ – z toho název In Vitro Fertilizace, tedy IVF). Pod mikroskopem se zkontroloval vývoj embrya a to se posléze zavedlo (odborně transferovalo) hrdlem děložním do dělohy.

Nyní je téměř polovina cyklů IVF prováděna z důvodu špatného spermiogramu pomocí metody Intracytopazmatické Injekce spermie do vajíčka (ICSI).

Díky ICSI je de facto většina mužů plodná, namísto asi 10 milionů spermií jich k oplození stačí nalézt řádově několik desítek.

Při IVF cyklu se téměř vždy pomocí hormonální stimulace připraví dozrání několika vajíček. Tím se násobí naděje, že některé embryo, z nich vzniklé, se bude dobře vyvíjet a budeme ho moci s dobrou nadějí do dělohy transferovat. Během vývoje v inkubátoru embrya sledujeme a to nejlepší tranferujeme. Mnohá se ale vyvíjet přestanou. A proto je s výhodou, když máme na začátku laboratorního procesu vajíček více než jen jediné.

Díky sledování embryí během vývoje pak embryo, které do dělohy transferujeme, vede k těhotenství s nadějí kolem 40% u žen do 35 let – na rozdíl od vajíčka v přirozeném cyklu, které by ji mělo jen 16-20%. Není to tím, že by proces ve zkumavce byl pro vajíčka a embrya lepší než v děloze, ale tím, že můžeme vybrat ta, která se vyvíjejí dobře.

PAMATUJ: nejdůležitějším faktorem v naději na těhotenství je věk!!

Odkládat léčbu po 35. roce je rizikové.

Dokonce – u části žen – se jejich vaječníky vyčerpají předčasně, to znamená, že již neobsahují žádná vajíčka, např. ve 32 letech.

Někdy doporučíme pokračovat v přirozené snaze ještě nějaký čas. To je v případech, když jsou anamnestická zjištění a výsledky příznivé, žena je mladá a snaha o otěhotnění je relativně krátká. Ale toto je spíše výjimka, tedy prosím, neváhejte s vyšetřením a dle nálezu i s léčbou, kterou vám doporučíme.

Narození vytouženého děťátka dělá radost i nám, dává smysl našemu snažení a ukazuje úspěšnou léčebnou cestu pro páry, které přijdou po Vás.