This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Perinatální tkáně – odběr pupečníkové krve a tkáně
„Ačkoliv je to problematika, která se vyvíjí a bude vyžadovat dlouhá zkoumání, pokud na to rodiče peníze mají, tak uchováním pupečníkové krve určitě neudělají chybu.“ ~ Doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D.
V porodnici je možné si při porodu nechat odebrat pupečníkovou krev a také tkáň pupečníku
Co je pupečníková krev?
Pupečníková krev je novorozenecká krev obsažená v placentě a pupečníku. Je to krev dítěte, která se nemísí s krví matky a obsahuje mimo jiné různé typy kmenových buněk, z nichž největší význam mají v současnosti tzv. hematopoetické kmenové buňky a progenitory krevních buněk. Pupečníkovou krev lze při porodu odebrat, zpracovat a dlouhodobě uchovat pro pozdější využití k léčbě a regeneraci dítěte. Důležitá je i samotná pupečníková tkáň, kterou je rovněž možné uchovávat pro využití v regenerativní medicíně.
Co je tkáň pupečníku?
Tkáň pupečníku je v podstatě část pupeční šňůry Vaše dítěte. Pupeční šňůra (nebo také „pupečník“) spojuje placentu s dítětem a umožňuje transport krve z placenty k plodu a zpět. Po porodu je pupečník zaškrcen (podvázán) a přestřižen, dítě je tak definitivně odděleno od matky. V této fázi je možné provést odběr tkáně pupečníku (a pupečníkové krve). Zbytek pupečníku zůstává spojen s placenou, po porodu placenty je spolu s ní obvykle likvidován.
Pupeční šňůra má v průměru 1–2 cm a dosahuje délky až 55 cm. Skládá se z obalů a vnitřní hmoty želatinové konzistence – tzv. Whartonova rosolu, který je bohatý na mezenchymální kmenové buňky. Tyto buňky mají významné regenerační a protizánětlivé schopnosti.
Nejlepším výběrem je uchovat obojí
Tkáň pupečníku a pupečníková krev se doplňují – například krev se využívá při experimentální léčbě hypoxicko-ischemické encefalopatie, dětské mozkové obrny, diabetu a různých anémií, buňky z pupečníkové tkáně se využívají při léčbě různých neurologických onemocnění, poranění míchy, těžkého zápalu plic, kardiovaskulárních onemocnění a dalších.