Péče o miminko

Přebalování

Plenkovou oblast je vždy je nutné udržovat v čistotě a z důvodu rizika opruzení.

Nejvhodnější dobou pro přebalení miminka je před kojením nebo krmením, po krmení je vhodné přebalovat až s časovým odstupem s ohledem na možnost ublinkávání způsobené přílišnou manipulací. Pro miminko je nejšetrnější odstranění zbytků stolice z kůže omytím zadečku pod tekoucí vodou nebo vlhkými ubrousky.

Použití ochranné masti na okolí zadečku je žádoucí a doporučované, může zabránit opruzení. Použitá kosmetika by však neměla být parfémovaná a měla by být nanášena v přiměřeném množství.

Měření tělesné teploty

Teplotu u miminka měříme v podpaží nebo v zadečku. 1. den po porodu měříme teplotu 2x denně, následující dny v porodnici již stačí změřit teplotu 1x denně, pokud je teplota u miminka stabilní. Pokud se naměřená teplota odchýlí od normy v kojícím lístku, je zapotřebí informovat ošetřující personál. V domácím prostředí pak již není nutné rutinní denní měření tělesné teploty. K měření teploty jsou doporučovány teploměry s měkkou ohebnou špičkou.

Péče o pupeční pahýl 

Pupeční pahýl necháváme přirozeně zaschnout a spontánně odloučit. Tento proces nevyžaduje žádnou speciální péči. Důležité je udržet oblast suchou a čistou, proto je třeba zajistit, aby pupeční pahýl nebyl zakrytý plenkou.

  • Gumička se z pupečního pahýlu nesundává.
  • Pupeční pahýl není nutné dezinfikovat.
  • Pokud se pupeční pahýl zašpiní močí nebo stolicí, stačí jej opláchnout čistou vodou nebo jemně omýt mýdlem a opláchnout a následně nechat zasychat mimo plenu.
  • Do odpadnutí pahýlu, které nastává obvykle mezi 6. a 14. dnem života dítěte, není nutná žádná zvláštní péče a dítě lze normálně koupat. Jizvu po odpadlém pahýlu je možné ošetřovat dezinfekcí (např. 60% líh).

Screeningová vyšetření

Laboratorní screening:

  • Provádí se odběrem krve z patičky miminka.
  • Odběr se provádí v období mezi 48. a 72. hodinou života miminka.
  • Cílem laboratorního screeningu je včasné odhalení závažných metabolických nebo hormonálních onemocnění, onemocnění SMA a SCID (svalové onemocnění a porucha imunity) na která nelze přijít jiným způsobem, a poté zahájit včas léčbu, která zabrání trvalému postižení takto nemocných dětí.
  • Výsledek laboratorního screeningu je dostupný s až odstupem času, ve většině případů až po propuštění z porodnice. V případě pozitivního výsledku jsou rodiče kontaktování příslušnou laboratoří přímo nebo prostřednictvím praktického lékaře pro děti a dorost. Negativní výsledek není rodičům hlášen.

Další screeningová vyšetření:

  • Klinické vyšetření kyčlí pediatrem na oddělení.
  • Vyšetření vrozeného zákalu čočky pediatrem na oddělení.
  • Vyšetření sluchu pro včasný záchyt vrozené poruchy sluchu u dětí.
  • Vrozená forma syphilis (vyšetření z krve, odebírá se z pupečníkové krve po porodu miminka).
  • Výsledky těchto screeningových vyšetření jsou rodiče informováni již během hospitalizace dítěte na oddělení.

 

Koupání a hygiena

Novorozence není nutné koupat každý den, zcela postačí koupel 1–2x týdně, ideálně bez mýdla a až po vstřebání mázku, aby nedošlo k narušení přirozené ochranné vrstvy kůže.

  • Pokud se miminko koupe, mělo by být celé jeho tělo včetně ramínek ponořeno do vody, aby se zabránilo podchlazení.
  • Voda koupele by měla mít teplotu 37–39 °C, zatímco teplota v místnosti by neměla klesnout pod 26–28 °C.
  • Při přenášení miminka mezi přebalovací podložkou a vaničkou je vhodné použít látkovou plenu, do které je miminko zavinuto. Tato plena může následně ve vaničce posloužit jako protiskluzová podložka.
  • Teplotu vody je doporučeno těsně před ponořením miminka ještě ověřit loktem.
  • Koupel je doporučována v maximální délce 5 minut. Po koupání je důležité dítě rychle osušit a obléknout, aby nedošlo k podchlazení.

Používání kosmetiky u novorozenců se doporučuje omezit na situace, kdy je kůže velmi suchá nebo podrážděná, a nikdy by kosmetika neměla být aplikována na obličej miminka.

Stříhání nehtů

Stříhání nehtů je vhodné odložit na pozdější dobu, až budete s miminkem doma. Z důvodu přirostlé kůže k nehtu hrozí poranění s následným rozvojem zánětu. Je-li to nezbytné, stříhají se nehty na rukou do obloučku nůžkami s tupým koncem, nejlépe pokud je dítě klidné nebo ve spánku.

Péče o uši a nos

Měla by být omezena pouze na odstranění viditelných nečistot. Zvukovody a nosní dírky čistěte velmi jemně a opatrně. Pro čištění oušek vatové tyčinky nejsou příliš vhodné, protože mohou způsobit zatlačení nečistot či ušního mazu hlouběji do zvukovodu, čistí se opatrně jen vstup do zvukovodu.

Péče o zadeček a genitál

U holčiček je potřeba provádět očistu genitálu směrem k zadečku, abychom zabránili nežádoucímu zanesení stolice do genitálu a močových cest s následným rozvojem infekce. Hygiena genitálu holčiček by měla být prováděna důkladně, včetně setření bělavého povlaku.

Z důvodu možného poranění nedoporučujeme u chlapců v porodnici uvolňovat předkožku. Po propuštění domů se na péči domluvíte se svým ošetřujícím pediatrem.

Monitory dechu

Ve všech postýlkách na oddělení jsou pod miminka umístěné monitory dechu. Používejte monitor dechu podle zaškolení a instrukcí sester, pokud si nejste jistá správnou funkčností či správností používání, vždy se obraťte na personál, který vám s obsluhou pomůže.

Bezpečná manipulace s miminkem

 

  • Při pobytu na oddělení dbejte na svou bezpečnost i bezpečnost dítěte, proto nepřenášejte dítě v náručí, ale převážejte jej pouze v postýlce. V časném poporodním období se může stát, že se vám zamotá hlava, udělá nevolno.
  • Nikdy nenechávejte dítě bez dozoru na kojenecké váze nebo na přebalovacím pultu. Vždy si předem připravte všechny pomůcky, které budete při ošetřování miminka potřebovat, aby nebylo nutné se od něj vzdalovat, event. si řekněte o pomoc.
  • Dítě nenechávejte samotné bez dozoru na pokoji. Budete-li chtít opustit pokoj nebo oddělení, odvezte miminko na dětský box k sestřičkám, které se o něj po dobu vaší nepřítomnosti rády postarají.
  • Nedoporučujeme z bezpečnostních důvodů s miminkem spát ve společné postel